۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت
دانشگاه صنعتی بیرجند
1397/06/26 مصاحبه مسوول اداره روابط عمومي با سرپرست دانشگاه
مصاحبه مسوول اداره روابط عمومي با سرپرست دانشگاه

مصاحبه دكتر هاشمي سرپرست دانشگاه صنعتي بيرجند در اولين روز كاري كه در ساعت 2 بعدازظهر شنبه مورخ 24 / 06 / 1397 در محل نمازخانه دانشگاه انجام پذيرفت، به شرح ذيل است:

1- باسلام و وقت بخير، آقاي دكتر هاشمي ممنون مي‌شويم به طور خلاصه خودتان را معرفي كنيد؟

با عرض تسليت ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدلله الحسين(ع)، بنده سيد حجت هاشمي متولد سال 1347 در بيرجند مي باشم. اينجانب تحصيلات خود را در مقاطع ابتدايي، راهنمايي و هنرستان(فني‌ارشاد-رشته مكانيك) در شهر بيرجند، مقطع كارشناسي رشته مهندسي مكانيك در دانشگاه فردوسي مشهد، كارشناسي ارشد در دانشگاه صنعتي اميركبير و مقطع دكتري در دانشگاه شفيلد انگلستان گذرانده‌ام.

2- در چه سالي و چگونه وارد دانشگاه شديد؟

من در سال 1365 با سهميه آزاد در كنكور سراسري كه آن زمان در مشهد برگزار مي‌شد، در اولين رشته انتخابي خود (مهندسي مكانيك جامدات دانشگاه فردوسي) وارد دانشگاه شدم، لازم به ذكر است كه در آن زمان در فرم انتخاب رشته تنها حق انتخاب 14 كد رشته را داشتيم.

 

3- از سوابق كاري خود براي اين واحد خبري شرح دهيد؟

در اواخر سال 1370 وارد دانشگاه بيرجند شدم و در ابتداي امر با واحد كامپيوتر دانشكده علوم و كارگاه مكانيك دانشكده فني- مهندسي همكاري داشتم. مدتي بعد به عنوان مديركل روابط عمومي و دفتر رياست دانشگاه انتخاب شدم. مدتي مسوول پژوهشي دانشكده فني- مهندسي، مدير پژوهشي دانشگاه و بعد از آن به عنوان معاون پژوهش و فناوري در دانشگاه به مدت 6 سال خدمت كردم. پس از آن در كميسيون تخصصي مهندسي دانشگاه بيرجند به عنوان رئيس و از سال 1391 الي 1393 در هيات مميزه دانشگاه بيرجند مشغول بوده‌ام. در مدت اين چند سال حضور بنده در بيرجند، در شوراهاي پژوهشي استان عضو بوده و در سال 1388 سند توسعه پژوهش ‌و ‌فناوري استان را به صورت افتخاري تدوين كردم.

4- به عنوان سرپرست و ان‌شاالله رئيس دانشگاه چه اهداف و برنامه هايي براي دانشگاه صنعتي بيرجند داريد؟

از آنجا كه استان خراسان جنوبي مهد علم و فرهنگ است و با توجه به اينكه كماكان محور توسعه اين استان آموزش عالي است (علي رغم برخي موقعيت‌هاي صنعتي، كشاورزي، بازرگاني وخدمات)، با توجه به اينكه اين ظرفيت و نيروي جوان در دانشگاه‌ها وجود داشته و دانشگاه صنعتي بيرجند يكي از مراكز پيشرو است، افزايش كيفي رشته ها در مرحله اول مد نظر خواهد بود و سعي در تقويت رشته‌هاي موجود در دانشگاه را داريم. لازم به ذكر است تا آن جا كه با دانشگاه مادر هم‌پوشاني نداشته باشد، در چهارچوب سياست‌هاي كلي آموزش ‌عالي و طرح آمايش رشته هاي جديدي به دانشگاه اضافه خواهد شد.

 

5- برنامه شما براي جهت دهي فعاليت هاي پژوهشي و فرهنگي در دانشگاه چيست؟

در اولين جلسه هيئت رئيسه كه برگزار گرديد در راستاي سه حوزه اصلي يعني حوزه اداري- مالي، دانشجويي- فرهنگي، آموزشي و پژوهشي بررسي‌هايي انجام پذيرفت. افزايش بودجه‌هاي پژوهشي و فرهنگي و دخيل كردن دانشجويان در انجام امور فرهنگي در دانشگاه مدنظر بوده و با هدف توسعه بيش از پيش فعاليت‌هاي دانشگاه در كليه زمينه‌ها كار ادامه خواهد يافت.

 

6- نوع نگرش و معيار شما در انتخاب مديران در سطوح مختلف دانشگاه چيست و تا چه اندازه از مديران فعلي استفاده خواهيد كرد؟

بايد در نظر داشت كه اداره دانشگاه كار فرد نيست و بايستي همه كاركنان و مديران يكدست كار كنند تا اهداف كيفي و كمي دانشگاه ميسر شود. فعلا همكاران كار خودشان را با قوت و قدرت ادامه خواهند داد، چرا كه در آستانه شروع سال تحصيلي جديد هستيم. در ادامه به هر دليلي اگر نياز احساس شد، تغييرات انجام خواهد شد.

 

7- سخن آخر خود را در انتهاي اين مصاحبه اعلام كنيد:

بايد قبول كرد  كه داشته‌هاي دانشگاه صنعتي بيرجند بسيار بيشتر از نداشته هاي آن است. فضاي موجود و كالبدي دانشگاه، هيئت علمي و اساتيد جوان، كاركنان متعهد و متخصص، و نيز دانشجويان عزيزي كه زائيده و پرورده انقلاب‌اند و با اميد و آرزو كد رشته هاي اين دانشگاه را انتخاب نموده اند، همه و همه دال بر ارزش اين دانشگاه است. بايد در دانشگاه هم افزايي ايجاد شود و ما بين دانشجو، پرسنل، اساتيد و مديريت دانشگاه هماهنگي وجود داشته و همه همدل باشند تا بتوانيم در محيطي شاد و با طراوت از حضور دراين محيط پر از دانش و نشاط و طراوت  لذت ببريم.

 در آخر از دانشجويان عزيز مي خواهم كه در مرحله اول خوب و با علاقه و جديت درس بخوانند كه آينده زندگي ما و كشور بر دوش آن‌ها است و كار فرهنگي و سياسي را در كنار علم‌آموزي و مطالعه انجام دهند و همت آن‌ها رسيدن به مراتب و درجات عالي علمي به همراه تهذيب نفس باشد .

تعداد بازدید: 206
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
بيرجند، ميدان ابن حسام، بلوار صنعت و معدن، دانشگاه صنعتي بيرجند کدپستی : 9719866981 تلفن تماس : 05632391000 رايانامه : info@birjandut.ac.ir
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه صنعتی بیرجند می باشد
Powered by DorsaPortal