اخبار و اطلاعیه های دانشگاه صنعتی بیرجند

 

روز جمعه 6 اسفندماه، دکتر جمالی، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، حاج‌آقای جعفری، مدیرکل اداره امور اقتصادی و دارایی استان و مهندس حاجی‌پور و دکتر بهروزی معاونین این اداره‌کل، با حضور در دانشگاه صنعتی، ضمن ملاقات با ریاست دانشگاه، اساتید و اعضا دبیرخانه کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری، در میزگرد بررسی راهکار‌های رشد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان شرکت کردند.

به گزارش اداره روابط عمومی، دکتر جمالی در این دیدار، ضمن ابراز خشنودی از ابتکار دانشگاه صنعتی در برپایی این کنفرانس و معرفی پتانسیل استان، تغییر نگرش و ذهنیت مدیران کشور نسبت به اقتصاد استان، ایجاد یک قطب اقتصادی تخصصی، ایجاد تحرک و انگیزه در مدیران استانی، استمرار در نتایج کنفرانس و برقراری رایزنی و ارتباطات گسترده را از نکات مهمی دانست که می‌بایست در ایام باقیمانده مورد توجه برگزارکنندگان این کنفرانس قرار گیرد.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی، ارائه قابلیت‌های استان برای افراد تاثیرگذار در سطح کشور را از جمله اهداف مهم برای کنفرانس عنوان کرد و عدم معرفی مناسب فرصت‌های سرمایه‌گذاری را یکی از خلاهای استان برشمرد. دکتر جمالی این کنفرانس را راه‌حلی مناسب برای ارائه توانمندی‌های استان دانست و تاکید کرد: برند‌کردن استان در یک زمینه نیاز به مطالعات گسترده و برنامه‌ریزی دارد و مواردی که هم‌اکنون در استان وجود دارد، به خوبی عرضه نگردیده‌اند. ایشان همچنین شناسایی نقاط قوت استان و تعیین محور توسعه استان بر اساس مزیت‌های نسبی  را به عنوان یکی از نکات کلیدی مطرح نمود.

دکتر جمالی در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص همکاری لازم برای دستیابی به خروجی‌های عملیاتی در تمامی زمینه‌های امکان‌پذیر، مانند گرفتن مصوبات از دولت و همچنین مواردی که نیاز به طرح در مجلس را داشته باشد قول همکاری داد. همچنین ایشان با تاکید بر حضور نهادهای مالی در کنفرانس، برای همکاری جهت دعوت از سازمان‌های مربوط اعلام آمادگی کرد.

آقای جعفری گیو، مدیرکل اقتصاد و دارایی استان نیز در این نشست، با تاکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری خارجی در استان، اظهار داشت: تنها سرمایه‌های خارجی در کشور آثار تورمی ندارد و مسئولین کشوری و مدبران استانی می‌بایست برای جذب سرمایه‌گذار خارجی برنامه‌ریزی کنند. ایشان کارخانه چدن خوسف را از جمله سرمایه‌گذاری‌های خارجی موفق ارزیابی کردند که توسط سرمایه‌گذاران چینی در حال راه‌اندازی می‌باشد. آقای جعفری در بخش دیگری از سخنان خود بر رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در استان، به عنوان یکی از محورهای توسعه در استان تاکبد کرد.

در ابتدای نشست دکتر مهرشاد، رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، با ارائه آمار تحلیلی، وضعیت حال حاضر دانشگاه و میزان رشد دانشگاه در سالهای اخیر را براساس شاخص‌های مختلف اعم از بودجه، پژوهش، تعداد اعضا هیات علمی و... تشریح نمود.

دکتر فورگی‌نژاد، دبیر کنفرانس فرصت‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت خراسان جنوبی نیز در مورد تشکیل دانشگاه صنعتی بیرجند و پیشینه آن توضیحاتی به مهمانان ارائه داد. ایشان برگزاری این کنفرانس را حرکتی در راستای نقش آفرینی دانشگاه صنعتی بیرجند در توسعه صنعتی منطقه تبیین نمود.

 

 

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه، تا پایان مهلت دریافت آثار، یعنی تاریخ 25 بهمن ماه، تعداد نشریات رسیده به دبیرخانه جشنواره به 100 اثر رسیده که از این تعداد 80 مورد نشریات دریافتی جشنواره و 20 اثر نیز مقالات دریافتی جشنواره در قالب اثر مکتوب بوده است.

آقای مهدوی طلب کارشناس فرهنگی دانشگاه صنعتی بیرجند و مسئول دبیرخانه جشنواره در گفت وگو با گزارشگر روابط عمومی گفت : در لیست آثار رسیده نام دانشگاه‌های مانند فردوسی مشهد، دانشگاه تهران، اصفهان، بیرجند، صنعتی بیرجند،  و دانشگاه‌های پیام‌نور از قبیل پیام نور اصفهان، اراک، بابل، نیشابور  و... قابل مشاهده است.

 

ایشان در ادامه در خصوص بازه زمانی اعلام نتایج و برنامه اختتامیه جشنواره افزود: آثار رسیده به دبیرخانه، صبح روز شنبه 30 بهمن ماه 1395 به کمیته ارزیابی و داوری ارائه گردید که بر اساس زمان بندی تعیین شده 9 اسفند ماه نتایج داوری بر روی وب‌سایت جشنوار اطلاع‌رسانی خواهد شد. همچنین برنامه اختتامیه جشنواره نشریات مکتوب رضوی، بر اساس زمان‌بندی تعیین شده  18 اسفندماه در دانشگاه صنعتی بیرجند برگزار خواهد شد.

گزارشگر : رضاپودینه

 

 

 

 

 

در راستای شکوفایی و بروز خلاقیت‌ها و عملیاتی شدن ایده‌ها و ابتکارات نخبگان استان و استفاده بهینه از تجربیات، پتانسیل و ظرفیت‌های موجود درانجام فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری، تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین دانشگاه صنعتی بیرجند و سازمان بسیج علمی و پژوهشی وفناوری سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی منعقد گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در این تفاهم‌نامه که به امضا دکتر ناصر مهرشاد، رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند و  آقای جواد عقیلی‌پور، مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی رسید، کلیه مخترعین و پژوهشگران می‌توانند از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی وآموزشی طرفین تفاهم‌نامه برای تبدیل ایده به محصول استفاده کنند.

همچنین زمینه همکاری در این تفاهم‌نامه، شناسایی و معرفی افراد خلاق و حمایت مادی و معنوی از طرح‌های ابتکاری، معرفی خبرگان، کارآفرینان، مدیران موفق و اساتید متخصص، برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی و برگزاری نمایشگاه معرفی شده است.

بر اساس این تفاهم‌نامه، سازمان بسیج علمی، متعهد شده کارگاه مرکز رشد بسیج را به همراه تجهیزات مربوطه، به صورت رایگان در اختیار افراد مخترع طرف قرارداد سازمان قرار دهد. همچنین این سازمان با افراد خلاق معرفی شده از طرف دانشگاه، در انجام طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه، همکاری علمی و پژوهشی به‌عمل خواهد آورد. علاوه بر آن، این سازمان از طرح‌های ابتکاری و خلاقانه مخترعین و پژوهشگران، بسته به نوع طرح، پس از تصویب در کارگروه مربوط در استان و یا سازمان مرکزی تهران، حمایت مالی به عمل خواهد آورد.

دانشگاه نیز متعهد شده در خصوص بسترسازی به منظور هدایت مخترعان به امر آموزش، نوآوری، ابتکارات و تقویت روحیه خلاق، برنامه‌ریزی لازم را به‌عمل آورد. همچنین دانشگاه در برگزاری کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی مربوط همکاری خواهد نمود.

شایان ذکر است کلیه نتایج حاصل از اختراع افراد و مالکیت محصول، متعلق به مخترع خواهد بود و دانشگاه و سازمان هیچ گونه مالکیتی نخواهند داشت. این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا طرفین، به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت و پس از اتمام مدت تفاهم‌نامه، با توافق طرفین قابل تمدید است.

 

 

 

 

 

روز 20 بهمن‌ماه سال جاری و به مناسبت هشتمین روز دهه مبارک فجر، حجت‌الاسلام و مسلمین عبادی با حضور در دانشگاه صنعتی بیرجند، در جلسه حلقه‌صالحین بسیج اساتید دانشگاه شرکت کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشت: فیلسوفان و دانشمندان تمدن اسلامی در زمان بعثت پیامبر اکرم (ص) در سایه عمل به قرآن توانستند جایگاه خداشناسی را برای مردم به رسمیت بشناسند.

ایشان تصریح کرد: انقلاب اسلامی نخستین انقلاب دینی است که مردم را به کسب علم و اندیشه دعوت کرده است و دین اسلام، دین کامل است. زیر بنای استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی با وجود فرمایشات امام راحل(ره) موجب پیشرفت کشور در زمینه‌های مختلف شد.مکتب اسلام روحیه خودباوری را به مردم هدیه داد چرا که هجمه‌های دوران انقلاب اسلامی قابل مقایسه با هیچ انقلابی نبوده، لذا کشور ما بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مقابله کرده تا دشمن نتواند به کشور ما نفوذ یابد.

حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی، با تاکید بر جایگاه دانشگاه در عرصه جامعه گفت: یکی از نکات هوشمندانه دانشگاه‌ها جذب نیرو است تا تفکرات اسلامی باقی بماند. نقد عملکرد مسؤولان مسأله‌ای مهم است که باید در انتخاب اساتید مورد توجه قرار گیرد. ارزیابی عملکرد دستگاه‌های دولتی کار سنگینی است که باید در جامعه محقق شود.

ایشان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دانشگاه صنعتی از جهت توسعه و نیروی انسانی با پیشرفت خوبی رو به رو بوده است. ایشان خاطر نشان کرد: از طریق رایزنی مجلس، تلاش شده بودجه دانشگاه‌ها به‌صورت سرانه‌ای تخصیص یابد که البته دانشگاه‌های بزرگ مخالف این موضوع هستند. با توجه به وضعیت موجود، باید نهایت بهره‌برداری از بودجه کم اختصاص یافته در جهت ترویج فرهنگ تربیت و اصلاح الگوهای قبلی به‌کار رود.

در پایان این نشست، اساتید حاظر در جلسه، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل مختلف دانشگاه پرداختند.

 

 

دفتر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، شعبه دانشگاه صنعتی بیرجند روز سه‌شنبه 19 بهمن‌ماه با حضور مسئولان دانشگاه صنعتی بیرجند و جهاددانشگاهی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی، مهندس جلال‌الدین صادقی، رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در این مراسم ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر گفت: با استقرار سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در دانشگاه‌ها، زمینه برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و همکاری بین جهاددانشگاهی و دانشگاه‌ها بیش از پیش فراهم می‌شود.

ایشان با اشاره به گسترش فعالیت‌های سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی گفت: این سازمان به ‌منظور سازماندهی مطلوب و توسعه مشارکت دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، علمی، صنفی و فوق‌برنامه، در راستای تقویت ارزش‌های اسلامی در جامعه به ‌خصوص نسل جوان و دانشجویان دانشگاه‌ها تأسیس شده است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، ایجاد زمینه برای کشف، شکوفایی و اعتلای استعدادهای اجتماعی، سیاسی، هنری، علمی و فرهنگی دانشجویان در تمامی دانشگاه‌ها و ارتقای همکاری و مشارکت آنان در زمینه‌های مذکور را از جمله اهداف این سازمان عنوان کرد. ایشان با تأکید بر اینکه بسیاری از نیروهای انسانی جهاددانشگاهی، از دفتر سازمان دانشجویان انتخاب شده اند افزود: سازمان دانشجویان زمینه را برای فعالیت هرچه بیشتر دانشجویان در عرصه‌های مختلف فراهم می‌آورد.

رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند نیز از افتتاح سازمان دانشجویان در این دانشگاه ابراز خرسندی کرد و گفت: دانشگاه آمادگی دارد تا فعالیت‌های جهاددانشگاهی را در این واحد مورد حمایت قرار دهد.

دکتر ناصر مهرشاد، با اشاره به اینکه فعالیت دانشجویان در برنامه‌های مختلف، توانایی انجام امور، مدیریت و افزایش اعتماد به نفس دانشجویان عزیز را به دنبال دارد، افزود: افتتاح سازمان دانشجویان می‌تواند فرصت بسیار خوبی را در در دوران دانشجویی، برای ارتقاء توانمندی‌های فرهنگی، اجتماعی و کاری دانشجویان فراهم کند.

شایان ذکر است دفتر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در دانشگاه صنعتی، در خانه فرهنگ قرار دارد و توسط دانشجویان اداره می‌شود.

 

 

 

 

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر جشنواره نشریات مکتوب رضوی صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما