اخبار و اطلاعیه های دانشگاه صنعتی بیرجند

 

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری "کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی" مصوب جلسه ۷۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

 

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، براساس بند نخست "کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی"، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به ۱۰ منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه ۱ (تهران، البرز)؛ منطقه ۲ (گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه  ۳(اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه ۴ (همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه ۵ (کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه ۶ (یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه  ۷(بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه ۸ (هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه ۹ (خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه ۱۰ (خوزستان) است.

بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاه‌های پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست‌های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی‌ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییر در حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان‌پذیر خواهد بود.

همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.

براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می‌تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.

همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.

در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.

همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در کلیه زیر نظام‌های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.

در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم موظف است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های موردنیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرائی، نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور برساند.

همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال‌پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه‌های پیگیر وضعیت اشتغال و کارآفرینی دانش‌آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.

در ابلاغیه معاون آموزشی وزارت عتف، ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، "ستاد آمایش آموزش عالی" در دفتر این معاونت تشکیل گردیده، تاکید شده که مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست‌های ابلاغی فوق، پس از بررسی‌های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید. 

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت علوم

 

 

 

 

 

برگزاری کنفرانس‌هایی در حوزه صنعت، راهی برای ترمیم ارتباط صنعت با دانشگاه

دانشگاه صنعتی بیرجند به منظور نقش‌آفرینی در صنعت شرق کشور، قصد برگزاری اولین کنفرانس ملی فرصت‌ها و محدودیت‌های در حوزه صنعت خراسان جنوبی را دارد. بدیهی است برگزاری کنفرانس‌هایی با دست‌آوردهای عینی، می‌تواند به دانشگاه‌ها نقش محوری در توسعه و پیشرفت بدهد. آنچه مسلم است، توانمندی دانشگاه‌هیان با ارائه مقالات علمی و راهکارهای عملی در این کنفرانس‌ها و همایش‌ها قابل اثبات است. در صورت عدم استقبال دانشگاهیان، نه تنها ارتباط دانشگاه با صنعت ترمیم نخواهد گشت، بلکه نتیجه معکوس نیز در پی خواهد داشت.

نزدیک به 8 ماه از فعالیت دبیرخانه کنفرانس فرصت‌ها و محدویت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت خراسان جنوبی می‌گذرد و در این مدت ارتباطات گسترده‌ای با مجامع علمی، فعالین دانشگاهی و صنعتی، مسئولین کشور، مدیران استانی و دانشگاه‌های استان برقرار شده و جلسات متعددی در دانشگاه، سازمان‌ها و ادارات مرتبط برگزار شده است.

با هماهنگی انجام شده توسط دبیر محترم علمی، کنفرانس فرصتهای سرمایه‌گذاری در پایگاه نشریات سیویلیکا و پایگاه ISC ثبت شد؛ همین امر سبب گردید در این مدت، استقبال مناسبی از سوی محققین و بویژه محققین استان از کنفرانس به عمل آید. مقالات دریافتی در حوزه‌های مختلف، مشتمل بر موضوعات مختلف صنعت، معدن، اقتصاد و مالی، گردشگری، کشاورزی و دیگر شاخه‌های علوم بوده است.

شنبه 25 دیماه، مهلت ارسال مقالات به کنفرانس فرصت‌ها و محدودیتهای کنفرانس سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت خراسان جنوبی به اتمام رسید و بنا به تصمیم دبیرخانه کنفرانس، مهلت ارسال مقالات تا  15 بهمن‌ماه تمدید ‌گردید. آنچه در این میان عجیب به نظر می‌رسد،  استقبال محققین سایر دانشگاه‌ها نسبت به اعضاء هیأت علمی دانشگاه خودمان، دانشگاه صنعتی بیرجند بوده است.

ارتباط با صنعت و نقش‌آفرینی دانشگاه در منطقه، در گرو تلاش تک تک اعضاء هیأت علمی و مسئولین دانشگاه قرار دارد. لذا دبیرخانه کنفرانس از تمامی اساتید و صاحبنظران دعوت می‌نماید تا با ارائه مقالات، نظرات کارشناسی و طرح‌های صنعتی، نسبت به ارتقا جایگاه دانشگاه، اهتمام ویژه به عمل آورند.

 

ابوالفضل فورگی‌نژاد

دبیر کنفرانس

 

 

 

 

 

با پیشنهاد شورای پژوهشی دانشگاه و با حکم ریاست محترم، آقای دکتر صالحی به عنوان رئیس کارگروه تخصصی تخلفات پژوهشی دانشگاه منصوب شد.

 

به گزارش روابط عمومی، دکتر صالحی در توضیح این کارگروه بیان داشت: کارگروه تخلفات پژوهشی با ابلاغ مقام عالی وزارت و با هدف صیانت از مالکیت فکری و رعایت حقوق مادی پژوهشگران، ارج نهادن به اصول اخلاق علمی و پایبندی به آن در جامعه علمی و جلوگیری از تضعیف اعتبار علمی کشور، در دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد.

این کارگروه متشکل از حداقل شش نفر عضو هیأت علمی می‌باشد که ترکیب آن عبارتست از: رئیس، دو عضو ثابت و سه عضو مدعو؛ اعضای مدعو می‌بایست در زمینه علمی موضوع گزارش شده دارای تخصص مرتبط باشند و یک نفر از سه عضو مدعو این کارگروه نیز می‌بایست از خارج موسسه باشد. همچنین حداقل یک نفر از اعضای ثابت گروه، باید دارای سه سال سابقه پژوهشی در دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی باشد و ترجیحاً به مرتبه دانشیاری نیز نائل شده باشد.

بر اساس دستورالعمل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دبیرخانه کارگروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی، در معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه‌ها مستقر می‌باشد و رئیس آن توسط رئیس دانشگاه منصوب می‌گردد. 

دکتر صالحی، در خصوص مراحل اجرایی بررسی تخلفات پژوهشی در گروه تخصصی اظهار داشت:  در ابتدا گزارشات و شکایات تخلفات پژوهشی به صورت مکتوب و با امضا و محرمانه به دبیرخانه کارگروه ارسال می‌گردد، سپس اعضای مدعو بر اساس موضوع انتخاب و جلسه به منظور بررسی پرونده شکایت یا تخلف تشکیل می‌شود و کلیه مدارک و مستندات پرونده شکایت و یا تخلف توسط اعضای گروه تخصصی به صورت دقیق ارزیابی می‌شود. همچنین در این راستا از نرم‌افزار جدید همانندجو (تشابه‌یاب) جهت بازیابی نوشته‌های همانند، اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند در بررسی پرونده‌های تخلفات استفاده می‌شود.

رئیس کارگروه تخصصی تخلفات پژوهشی دانشگاه تاکید کرد: در نهایت گزارش کامل از نتیجه بررسی تخلف پژوهشی به هیات‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیات علمی و یا کمیته انضباطی دانشجویان ارسال می‌گردد، تا بر اساس آیین‌نامه‌های انضباطی مربوطه نسبت به صدور حکم اقدام نمایند.

 

 

 

 

 

شماره دوم نشریه دانش و صنعت، گاهنامه خبری روابط عمومی دانشگاه صنعتی بیرجند منتشر شد. این شماره از نشریه، به مرور مختصر رویدادهای خبری دانشگاه در تابستان و پاییز 95 پرداخته است.

 

نشریه الکترونیکی از مسیر زیر قابل دانلود می‌باشد:

 
http://birjandut.ac.ir/fa/images/file/Danesh_Sanat.pdf

 

 

 

 

مطابق سال‌های گذشته رویداد شتاب (استارت‌آپ) با استقبال گسترده دانشجویان و تیم‌های صاحب‌ایده در دانشگاه برگزار شد.

 

به گزارش اداره روابط عمومی، مسابقه و دوره‌های آموزشی در قالب رویداد شتاب، در مدت دو روز چهارشنبه و پنج‌شنبه، 24 و 25 آذرماه در دانشگاه برگزار شد. رویداد شتاب با مشارکت دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه و کانون کارآفرینی برگزار می‌شود و در رویداد سال جاری، صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی، شرکت مخابرات استان، شرکت همراه اول و شرکت یواسپیس نیز به عنوان حامیان این رویداد نقش داشتند.

افتتاحیه این رویداد، با حضور مسولین پارک علم و فناوری استان و کارشناسان پارک علم و فناوری، چهارشنبه شب‌ 24 آذرماه، در سالن آمفی‌تئاتر شهید چمران دانشگاه برگزار شد. در این مراسم، مهندس مودی، رئیس دفتر ارتباط با صنعت و کارآفرینی دانشگاه، در خصوص شتاب‌دهنده، نحوه ارزیابی تیم‌ها، قوانین و مقررات شتاب‌دهنده و امکانات آن به ایراد سخن پرداختند. سپس تیمها 10 دقیقه فرصت داشتند تا ایده خود را توضیح داده و مزیت‌ها و امکانات آنرا بیان نمایند.

در این دوره از مسایقات شتاب، 13 تیم شرکت کردند که هر تیم می‌بایست یک ایده معرفی کند و بر اساس آن، دانشجویان با تخصص‌های مختلف، کار تیمی مشترکی را آغاز می‌کنند. ایده‌های ناب (ایده ای که پیش از این رویداد پیاده سازی نشده باشد)، ایده‌هایی که در بازه زمانی حداکثر 6 ماهه قابل پیاده‌سازی باشد و ایده‌هایی مورد نیاز بازار،  در اولویت امتیازدهی بودند.

در روزهای پیش از برگزاری رویداد، برای تیمهای شرکت کننده امکاناتی فراهم شده بود تا بتوانند ایده خود را پیاده‌سازی کنند. با هماهنگی انجام شده، امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی سازمان فنی و حرفه شهرستان فراهم شده بود. همچنین در طی ماه‌های اخیر، دوره‌های آموزشی کسب وکار و بازاریابی جهت تجاری‌سازی ایده‌های تیم‌ها برگزار شد.

صبح پنجشنبه 25 آذرماه، به مدت چهارساعت، مربیان به تیم‌ها در خصوص تکمیل فرم‌ها، مدل بازاریابی و کسب و کار آنها مشاوره دادند.

پس از دو روز رقابت تیم‌های شرکت کننده در رویداد شتاب، جلسه اختتامیه، پنج‌شنبه‌شب در آمفی‌تئاتر شهید چمران دانشگاه صنعتی برگزار شد. در جلسه اختتامیه، تیمهای برگزیده به آخرین دفاع از ایده‌های خود در زمان مقرر پرداختند و به سولات داوران پاسخ دادند. ایده‌های برتر بر اساس امتیاز داوران در این جلسه انتخاب شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

معاونت آموزشی دانشگاه در این جلسه ضمن تشکر از دانشجویان به دلیل مشارکت در این رویداد، از تیم‌های شرکت کننده خواستند ایده‌های خود را تا زمان تبدیل شدن یه یک محصول دنبال کنند. دکتر اسماعیلی شرط موفقیت در این کار جدیت و استمرار تلاش دانشجویان معرفی کردند.

در جلسه اختتامیه، علاوه بر مسئولین دانشگاه، مدیر روابط عمومی بانک تجارت، نمایندگان پارک علم و فناوری و شرکت مخابرات استان، داوران ملی شتاب و تعدادی از اساتید و دانشجویان علاقه‌مند حضور داشتند.

 

روز دوشنبه 22 آذرماه، مدیرعامل بانک تجارت استان به همراه معاونین ایشان، نشست مشترکی با ریاست دانشگاه و تعدادی از مسئولین دانشگاه برگزار کردند. در این نشست که حدود 2 ساعت به طول انجامید، در خصوص مشارکت بانک تجارت استان، به عنوان یکی از حامیان کنفرانس فرصت‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت استان مذاکره شد.

به‌گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه، در ابتدای این نشست که در دفتر ریاست برگزار شد، دبیر کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری، تحلیلی از نقش دانشگاه‌ها در توسعه اقتصادی یک منطقه و تمایل برندهای اقتصادی معروف در دنیا، جهت سرمایه‌گذاری در شهر‌های دانشگاهی ارائه دادند. دکتر فورگی‌نژاد نبود انسجام در فعالیت‌های صنعتی استان و تصمیم‌گیریهای غیرعلمی را از جمله آسیب‌های صنعت استان معرفی کردند و ورود دانشگاه‌ها به حوزه تصمیم‌سازی‌های صنعتی را ضروری دانستند. ایشان با اشاره به برگزاری کنفرانس توسعه معدنی در دانشگاه صنعت و معدن بیرجند (دانشگاه صنعتی فعلی) بر برنامه‌ریزی دبیرخانه کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری، جهت پیگیری نتایج این کنفرانس تاکید کردند.

دکتر مهرشاد نیز در این دیدار، برنامه دانشگاه صنعتی را افزایش مشارکت در توسعه استان عنوان کردند و کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری را ابتکار دانشگاه برای رشد اقتصادی استان دانستند. ریاست دانشگاه همچنین بانک تجارت را از جمله بانک‌های موفق ارزیابی کردند و سرمایه‌گذاری این بانک در حوزه آموزش عالی و طرح‌های آموزشی و پژوهشی را نشان‌دهنده هوشمندی و آینده‌نگری مدیران این بانک دانستند.

مدیرعامل بانک تجارت استان نیز در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از حضور در این دانشگاه، ضرورت و اهمیت کنفرانس را خاطرنشان کردند و ابراز امیدواری کردند در صورت استفاده صحیح از فرصت پیش‌آمده، نتایج مثبت آن در توسعه کسب و کار اقتصادی استان قابل مشاهده باشد. حاج‌آقای لایق، مشارکت بانک‌ها در طرح‌های توسعه استان را لازمه استمرار حیات اقتصادی بانک‌ها دانستند و تاکید کردند در شرایط اقتصادی فعلی، بانک‌ها می‌بایست با ارائه خدمات متنوع، زمینه انتخاب‌شدن توسط طیف مشتریان را فراهم آورند. 

مدیرعامل بانک تجارت، همچنین از برنامه درازمدت مدیریت شعب استان این بانک، برای مشارکت در رویدادهای شتاب (استارت‌آپ) که  دانشگاه صنعتی بیرجند یکی از دانشگاه‌های پیشرو در کشور می‌باشد، اعلام کردند.

 

 

 

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر جشنواره نشریات مکتوب رضوی صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما