اخبار و اطلاعیه های دانشگاه صنعتی بیرجند

 

به گزارش روابط عمومي، دكتر مهرشاد رييس دانشگاه صنعتي بیرجند، در آستانه حلول سال نو و عيد نوروز، پيامي صادر نمودند كه متن آن به شرح ذيل مي باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول و الحوال حول حالنا الی احسن الحال

در این روزهای پایانی سال، بر خود لازم می‌دانم از سعی و تلاش بی‌وقفه همکاران محترم و همراهی مثال‌زدنی دانشجویان عزیز تشکر و قدردانی داشته باشم. امیدوارم سلامتی، سعی و سربلندی بهره ما در امسال و هر سال باشد.

سال نو مبارک

 

                                                                                                                                                      ناصر مهرشاد

                                                                                                                                                     رئیس دانشگاه

                                                                                                                                                          بهار 96

 

 

 

 

 

به‌همت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی بیرجند، مدیریت فرهنگی اجتماعی، دفتر نهاد رهبری و ناحیه بسیج دانشجویی استان، خواهران و برادران دانشجو به اردوی راهیان نور اعزام شدند. 

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه، دو کاروان خواهران و برادران، سفر خود را از بیرجند آغاز کرده و پس از گذشتن از شهرهای مسیر طبس، یزد، شیراز، گچساران و بهبهان وارد اهواز می‌شوند. دانشجویان به مدت سه روز  از مناطقی مانند شلمچه، هویزه، فکه، طلاییه ، کانال کمیل و... بازدید خواهند نمود.

کاروان راهیان نور دانشگاه پس از بازدید مناطق عملیاتی جنوب، در بازگشت، در اولین قدم به اردوگاه دوکوهه خواهد رفت و پس از یک روز اقامت در این اردوگاه، مسیر خود را از شهرهای خرم‌آباد، قم، تهران و سبزوار طی خواهند کرد و نهایتاً به بیرجند باز خواهند گشت.

شایان ذکر است کاروان خواهران هفده‌هم و کاروان برادران بیست‌و یکم اسفندماه سال جاری عازم این سفر شدند که طبق برنامه‌ریزی انجام شده، مدت سفر هر کدام از این کاروان‌ها، یک هفته به طول می‌انجامد. در سال جاری تعداد ۴۴ نفر از خواهران و ۴۰ نفر از برادران به این سفر اعزام‌شده‌اند.

گزارش: امین سرابی

 

 

 

 

 

 

اولین دوره مسابقات سازه‌های ماکارونی دانشگاه صنعتی بیرجند، توسط انجمن علمی مهندسی عمران و با مساعدت مدیریت محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برگزار گردید.

به گزارش اداره روابط عمومی، علیرضا بارویی عضو انجمن علمی مهندسی عمران و مسئول برگزاری این مسابقات در خصوص روند برگزاری این رقابت‌ها اعلام داشت: از تاریخ هشتم تا تاریخ پانزدهم اسفند، ثبت نام از تیم‌ها صورت گرفت و تیم ها‌از تاریخ شانزدهم، شروع به ساخت سازه ها کردند. این مسابقه که در شاخه راندمان طراحی شده بود، در مورتاریخ 20 اسفندماه؛ در تالار شهید چمران برگزار شد که در آن 7 تیم از دانشجویان رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی بیرجند شرکت داشتند. داوری این مسابقه را دکتر باقری استادیار گروه مهندسی عمران بر عهده داشتند و اعمال بار به سازه زیر نظر ایشان صورت گرفت.

در نهایت با محاسبه راندمان سازه‌ها که نسبت بار تحمل شده توسط سازه به وزن آن می باشد، سه تیم نخست که بیشترین راندمان را کسب کرده بودند حائز رتبه‌های برتر شدند و جوایزی به آنها تعلق گرفت. تیم‌های برتر برای شرکت در مسابقات استانی و کشوری، از  سوی مدیریت فرهنگی دانشگاه مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

مصطفي کمساری

 

 

 

 

چهارشنبه 18 اسفندماه، مراسم اختتامیه جشنواره نشریات مکتوب رضوی، با تجلیل از برگزیدگان با حضور دکتر هاشمی معاون فرهنگی واجتماعی وزارت علوم تحقیقات وفناوری، به کار خود پایان داد.

به گزارش مهندس سبزه‌کار، مدیربرنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، میزبانی این جشنواره با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزرات علوم، بنیاد بین‌المللی‌ امام رضا(ع)، سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، به دانشگاه صنعتی بیرجند سپرده شد و برای اولین بار است که جشنواره نشریات مکتوب امام رضا(ع) در بخش دانشگاهیان برگزار می‌گردد.

مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تصریح کرد: این جشنواره از سوم فروردین ماه جاری در دانشگاه کار خود را آغاز کرد و از آغاز به کار دبیرخانه جشنواره، 8 کمیته فعال گردید و تلاش منسجمی جهت برگزاری مطلوب جشنواره انجام شد. با اعلام فراخوان جشنواره و با توجه به برگزاری اولین دوره در بخش دانشگاهی، استقبال خوبی از آن به عمل آمد.

ایشان افزود: در جلسه اختتامیه که با حضور اساتید، دانشجویان، مسئولین فرهنگی استان و خدام حرم رضوی برگزار شد، علاوه بر برنامه‌های فرهنگی، آثار برتر رسیده به دبیرخانه جشنواره معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند. در این جلسه همچنین از پیشکسوتان صنعت چاپ و روزنامه‌نگاری استان تجلیل شد.

مهندس سبزکار یادآور شد: با توجه به اینکه که این جشنواره برای نخستین بار در این سطح برگزار شده، حتما دارای نقاط ضعف و قوتی است، لذا امیدواریم این تجربه گران برای سال‌های آینده چراغی برای افزایش کیفیت اجرایی باشد.

 کارشناس فرهنگی دانشگاه صنعتی بیرجند نیز در حاشیه برگزاری جشنواره نشریات مکتوب رضوی گفت: در لیست آثار رسیده نام دانشگاه‌های سراسر کشور به چشم می‌خورد که این امر نشان از استقبال این دانشگاه‌ها از جشنواره است.

آقای مهدوی‌طلب اظهار داشت: تا پایان مهلت دریافت آثار به دبیرخانه جشنواره در 25 بهمن‌ماه، تعداد نشریات رسیده به دبیرخانه جشنواره 103 اثر بود که از این تعداد 80  مورد نشریات دریافتی جشنواره و 20 اثر نیز مقالات دریافتی جشنواره در قالب اثر مکتوب بوده است.

وی افزود: در لیست آثار رسیده نام دانشگاه‌های مانند فردوسی مشهد، دانشگاه تهران، اصفهان، بیرجند، صنعتی بیرجند و دانشگاه‌های پیام‌نور از جمله مراکز اصفهان، اراک، بابل و نیشابور قابل مشاهده است.

مسئول دبیرخانه جشنواره نشریات مکتوب رضوی در خصوص بازه زمانی اعلام نتایج و برنامه اختتامیه جشنواره تصریح کرد: آثار رسیده به دبیرخانه، صبح روز شنبه 30 بهمن ماه به کمیته ارزیابی و داوری ارائه و بر اساس زمان بندی تعیین شده 9 اسفند ماه نتایج داوری بر روی وب‌سایت جشنوار اطلاع‌رسانی شد.

 

 

 

 

 

درختان از پربارترین و زیباترین نعمات الهی محسوب می‌شوند و با توجه به آثار فراوانی که برای زندگی بشر و سایر موجودات دارند، در دین مقدس اسلام، به امر درختکاری اهمیت بسیار داده شده و همه مردم به این امر خداپسندانه ترغیب شده‌اند.

درختان از مظاهر خلقت خداوند و نمودی از بهشت هستند و وظیفه همه ماست که از این نعمت خدادای مراقبت کنیم. همه باید برای حفظ محیط زیست و پاکی آن تلاش کنیم و هفته منابع طبیعی نیز فرصت بسیار ارزنده‌ای برای احیای فضای سبز و توسعه محیط زیست است.

به گزارش اداره روابط عمومی، امسال هفته درختکاری به شعار "تقدیم زندگی به دانشگاه" در دانشگاه صنعتی بیرجند گرامی داشته شد. به مناسبت هفته درختکاری جمعی چند از اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه، با کشت چند اصله نهال توت، در محوطه جنب زمین والیبال ساحلی، هفته درخت‌کاری را گرامی داشتند. این نهال‌ها از داخل دانشگاه و از محوطه پشت مسجد امام رضا (ع) تهیه شده بودند.

بنا بر اعلام قبلی تشکل‌های دانشجویی، سه اصله درخت غرس شده، به صورت نمادین و با عنوان سه انجمن و کانون فعال دانشجویی و توسط اساتید و دانشجویان این رشته‌ها نام‌گذاری شدند. این سه انجمن عبارت بودند از انجمن مهندسی عمران، انجمن مهندسی مواد و متالورژی و مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه BUTAC.  

امید است با توجه بیشتر به محیط زیست و اهتمام به نگهداری از میراث منابع طبیعی در محیط دانشگاه و توسعه فرهنگ دوستی با طبیعت، بتوان لذت زندگی در کنار زیبایی‌های خلقت را به دوستانمان هدیه دهیم.

 

 

 

 

 

 

همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم استقبال و تشییع شهدا گمنام روز پنج‌شنبه 12 اسفندماه، با عزت و شکوه از مصلی بیرجند برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه، هر دو شهید تدفین شده در دانشگاه صنعتی، در سن 17 سالگی به درجه شهادت نایل شدند. پیکر مطهر یکی از این دو شهید عزیز، متعلق به عملیات بدر، سال 1363 و شهید دیگر مربوط به عملیات کربلای 5 در سال 1365 می‌باشد و به ترتیب در منطقه شرق دجله و منطقه شلمچه تفحص شده‌اند.

پیکر مطهر این دو شهید، پس از تشییع بر دستان دانشجویان و مردم و جمعی از مسئولین استانی و برگزاری مراسم عزاداری اهل بیت، در یادمان شهدا، بین مسجد امام رضا (ع) و کتابخانه به خاک سپرده شدند.

در حاشیه این مراسم، دکتر مهرشاد ریاست دانشگاه صنعتی بیرجند در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی بیان کرد: امروز ما مفتخریم که میزبان پیکر دو تن از شهدایی باشیم که نماد عینی رهایی و رستگاری از نام، نان، زمان، مکان و مقام دنیوی هستند. ایشان افزود: شهدا از جان خود برای پیشرفت کشور مایه گذاشتند و ما امیدواریم اثر روحی و معنوی حضور شهدای گمنام در دانشگاه را شاهد باشیم. وظیفه آحاد دانشگاه است که به پاس خون شهدا، بر مسیر حرکت خود، دانشگاه و جامعه دقت و توجه بیشتری کنند. با این نگاه، انشاءالله امیدواریم شاهد پیشرفت چشمگیر دانشگاه صنعتی بیرجند، به برکت حضور این دو شهید باشیم.

مهندس سبزه‌کار مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا بیان داشت: امروز حضور شهدا در دانشگاه‌ها تقابلی به هجمه‌های فرهنگی و تضادهای اجتماعی است. در واقع هدف از تدفین شهدا در این فضا حفظ فضای فرهنگی دانشگاه است.

در مراسم تشییع شهدا همه شرکت داشتند؛ مسئولین، اساتید دانشگاه، دانشجویان، عموم مردم عزادار از قشرهای مختلف و همه عاشقان میراث باعظمت شهادت؛ همه جهت تکریم و قدرشناسی از فداکاری و حماسه‌سازی شهدا، خود را به یادمان شهدا دانشگاه صنعتی رساندند؛ و دانشجویانی که بدون هیچ منت و انتظاری، برای شهدا همه کار کردند؛ خالصانه؛ از اخذ مجوز تا انجام هماهنگی‌ها و حتی مشارکت عملی در ساخت بنا.

جا دارد به همه عزیزان، از دفتر نهاد رهبری، دفتر فنی دانشگاه، مدیریت فرهنگی، بسیج‌دانشجویی و سایر بزرگواران که جهت برگزاری باشکوه این مراسم، در شان مقام شهدا تلاش نمودند، خسته‌نباشید و دست مریزاد گفت.

 

 

 

 

Subcategories

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر جشنواره نشریات مکتوب رضوی صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما