همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم استقبال و تشییع شهدا گمنام روز پنج‌شنبه 12 اسفندماه، با عزت و شکوه از مصلی بیرجند برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه، هر دو شهید تدفین شده در دانشگاه صنعتی، در سن 17 سالگی به درجه شهادت نایل شدند. پیکر مطهر یکی از این دو شهید عزیز، متعلق به عملیات بدر، سال 1363 و شهید دیگر مربوط به عملیات کربلای 5 در سال 1365 می‌باشد و به ترتیب در منطقه شرق دجله و منطقه شلمچه تفحص شده‌اند.

پیکر مطهر این دو شهید، پس از تشییع بر دستان دانشجویان و مردم و جمعی از مسئولین استانی و برگزاری مراسم عزاداری اهل بیت، در یادمان شهدا، بین مسجد امام رضا (ع) و کتابخانه به خاک سپرده شدند.

در حاشیه این مراسم، دکتر مهرشاد ریاست دانشگاه صنعتی بیرجند در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی بیان کرد: امروز ما مفتخریم که میزبان پیکر دو تن از شهدایی باشیم که نماد عینی رهایی و رستگاری از نام، نان، زمان، مکان و مقام دنیوی هستند. ایشان افزود: شهدا از جان خود برای پیشرفت کشور مایه گذاشتند و ما امیدواریم اثر روحی و معنوی حضور شهدای گمنام در دانشگاه را شاهد باشیم. وظیفه آحاد دانشگاه است که به پاس خون شهدا، بر مسیر حرکت خود، دانشگاه و جامعه دقت و توجه بیشتری کنند. با این نگاه، انشاءالله امیدواریم شاهد پیشرفت چشمگیر دانشگاه صنعتی بیرجند، به برکت حضور این دو شهید باشیم.

مهندس سبزه‌کار مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا بیان داشت: امروز حضور شهدا در دانشگاه‌ها تقابلی به هجمه‌های فرهنگی و تضادهای اجتماعی است. در واقع هدف از تدفین شهدا در این فضا حفظ فضای فرهنگی دانشگاه است.

در مراسم تشییع شهدا همه شرکت داشتند؛ مسئولین، اساتید دانشگاه، دانشجویان، عموم مردم عزادار از قشرهای مختلف و همه عاشقان میراث باعظمت شهادت؛ همه جهت تکریم و قدرشناسی از فداکاری و حماسه‌سازی شهدا، خود را به یادمان شهدا دانشگاه صنعتی رساندند؛ و دانشجویانی که بدون هیچ منت و انتظاری، برای شهدا همه کار کردند؛ خالصانه؛ از اخذ مجوز تا انجام هماهنگی‌ها و حتی مشارکت عملی در ساخت بنا.

جا دارد به همه عزیزان، از دفتر نهاد رهبری، دفتر فنی دانشگاه، مدیریت فرهنگی، بسیج‌دانشجویی و سایر بزرگواران که جهت برگزاری باشکوه این مراسم، در شان مقام شهدا تلاش نمودند، خسته‌نباشید و دست مریزاد گفت.

 

 

 

 

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما کانال اطلاع رسانی دانشگاه صنعتی بیرجند