پنل سرمایه‌گذاری صنعتی در استان خراسان جنوبی: گام نخست معرفی پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری استان

کنفرانس ملی فرصت‌ها و محدودیت‌های صنعت در استان خراسان جنوبی 30 و 31 فروردین‌ماه، با حضور مقامات کشوری و استانی در دانشگاه صنعتی بیرجند برگزار می‌گردد. یکی از مهمترین برنامه‌های این کنفرانس، برگزاری شش میزگرد تخصصی، در قالب پنل مباحثه می‌باشد. پنل‌ سرمایه‌گذاری، به عنوان یکی از بخش‌های حائزاهمیت این رویداد بزرگ، در نخستین روز کنفرانس، چهارشنبه 30 فروردین در محل هتل کوهستان بیرجند برگزار خواهد شد.

به گزارش اداره روابط عمومی، دکتر اسماعیل هداوندی، دبیر پنل سرمایه‌گذاری، مدعوین این نشست را مجموعه‌ای از صاحب‌نظران دانشگاهی، مسئولین دولتی مرتبط با حوزه سرمایه‌گذاری، نمایندگان بخش خصوصی و کارآفرینان معرفی کرد.

دکتر هداوندی، حضور سخنرانان برجسته از جمله مهندس سید حمید کلانتری (معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی)، دکتر احمد جمالی (مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت اقتصاد و دارایی)، دکتر افخمی (معاون اقنصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی)، دکتر اوشانی (مدیرکل دفتر وام‌ها، مجامع و موسسات بین‌المللی)، دکتر یزدان‌پناه (کارآفرین و مدیر کمپانی ناگانیدلز) و دکتر محمد بهروزی ( معاون اقتصادی سازمان اقتصاد و دارایی استان خراسان جنوبی) را نشان‌دهنده اهمیت وافر این پنل عنوان کرد.

دبیر پنل سرمایه‌گذاری با اشاره به جایگاه اقتصادی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های کمتر توسعه یافته در کشور بوده که سهم تولید ناخالص داخلی آن کمتر از 1 درصد کشور می باشد و این درحالی است که این استان از موقعیت استراتژیکی برخوردار است. وجود مرز مشترک طولاني با کشور افغانستان و امکان حمل و نقل ترانزیتي به افغانستان و کشورهاي آسیاي میانه از مسیر راه‌­هاي این استان، وجود بازارچه­‌ها و پایانه­‌هاي مرزي، قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال- جنوب و شرق غرب و وجود زمینه جابجایي کالاهاي ترانزیتي، استقرار در مسیر شبکه بزرگراه­‌هاي آسیایي، وجود منابع غنی معدنی، تولید محصولات کشاوری استراتژیک کشور مانند زعفران، عناب، زرشک و ... از مزیت­‌های نسبی استان در کشور می‌باشد که بایستی در جهت رشد استان مورد توجه قرار گیرد. در تمامي نظريات و الگوهاي رشد، سرمايه به عنوان موتـور محركه و عامل قوي رشد و توسعه اقتصادي در نظر گرفته شده  و فراهم آوردن سرمايه كافي به منظـور تـأمين مـالي مورد نياز طرح‌هاي زيربنايي و صنعتی از ضرورت‌های سیاست‌گذاری جهت رشد اقتصادی است. از مشکلات مهم استان در حوزه سرمایه‌گذاری را می توان ضعف در معرفی طرح‌های بزرگ، مناسب و حرفه‌ای جهت سرمایه‌گذاری در کشور نام برد. به عبارت دیگر معرفی پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری استان و استفاده از توان موجود در استان در آماده کردن طرح‌های کسب و کار مناسب برای ارائه به سرمایه‌گذاران بایستی مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیأت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی بیرجند با مثبت ارزیابی کردن برگزاری این کنفرانس در استان افزود: بر این اساس، پنل سرمایه‌گذاری با هدف گردهمایی صاحب‌نظران حوزه سرمایه‌گذاری و تامین مالی در کشور، سازمان‌های فعال در زمینه سرمایه‌گذاری و همچنین کارآفرینان و صاحبان ایده‌های برجسته کسب و کار (که طرح‌هایی در راستای بهره برداری از مزیت های نسبی استان دارند) در کنفرانس فرصت‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در استان طراحی گردیده است. از اهداف پنل می‌توان به مواردی از قبیل: معرفی مزیت‌های نسبی استان و طرح‌های کلان توسعه ای جهت سرمایه‌گذاری، معرفی روش‌های مناسب تامین سرمایه و سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی و دولتی برای کارآفرینان استان، ارائه طرح‌های کارآفرینی با تمرکز بر مزیت‌های رقابتی استان در سه حوزه معدنی، کشاورزی و صنعتی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در استان اشاره نمود.

دکتر هداوندی در انتها اظهار امیدواری کرد با برگزاری این کنفرانس ملی، دریچه‌هایی روشن از سرمایه‌گذاری و صنعت بر روی استان باز شود.

 

سایت کنفرانس    www.skio.ir          

گزارش: امین سرابی

 

 

 

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر جشنواره نشریات مکتوب رضوی صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما