دکتر عمیدیان: ارتباط اشیا به پنجاه میلیارد ارتباط خواهد رسید

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز چهارشنبه 30 فروردین سال جاری در کنفرانس ملی فرصت‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت خراسان جنوبی در دانشگاه صنعتی بیرجند گفت: ارتباط اشیا در سال 2020 میلادی به بیش از 50 میلیارد ارتباط خواهد رسید و از نظر اقتصادی، در سال 2016 بیش از 200 میلیارد دلار تراکنش مالی، در بخش ارتباط رایانه‌ای و اشیا گزارش شده است.

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه، دکتر علی اصغر عمیدیان که به عنوان سخنران کلیدی در جلسه افتتاحیه کنفرانس به بیان دیدگاه‌های خود می‌پرداخت، اظهار داشت: فرصت سرمایه‌گذاری در بخش ICT از جذابیت‌هایی است که سرمایه‌گذاران بزرگ دنیا به آن توجه خاصی داشته‌اند.در حال حاضر از 10 شرکت برجسته سرمایه‌گذاری در دنیا، هشت شرکت در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری کردند. صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات از تجهیز کارگاه و هزینه اشتغال پایین برخوردار است، سرمایه آن نیروی انسانی تحصیل کرده علوم‌پایه و مغزافزار است که در خیلی از جوامع، به ویژه خراسان جنوبی که دارای قوی‌ترین علوم‌پایه است می‌توان از آن استفاده کرد.

دکتر عمیدیان یادآور شد: روند تکامل صنعت ICT در پنج موج اتفاق افتاد که از حدود پنج سال قبل وارد موج پنجم شد.رشد کل GDP (تولید ناخالص ملی) در پنج سال گذشته توسط فناوری رایانش ابری، بین یک دهم تا سه دهم در GDP دنیاست.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: صنعتICT در صنایع مختلف در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات کاربردهای زیادی دارد، در کشاورزی با استفاده از این صنعت، اصلاح نظام کشت شامل آبیاری و تغذیه هوشمند و مبارزه با آفات هوشمند اتفاق می‌افتد که در نتیجه افزایش بهره‌وری و کاهش نیروی انسانی فیزیکی را به دنبال دارد. ایشان با بیان اینکه 80 درصد اشتغال در جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه در بخش خدمات است، افزود: می‌توان از فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت فناوری اطلاعات در این بخش استفاده کرد. جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است لذا بایستی در این حوزه، یک درصد اقتصاد صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را داشته باشد.
سخنران کلیدی کنفرانس در ادامه اظهار داشت: در کشور از شهریورماه سال 92 در این صنعت اتفاقات خوبی افتاد. برای اینکه خدمات فناوری اطلاعات را بتوانیم در دسترس قرار دهیم باید حداقل اینترنت پرسرعت را در اختیار مردم قرار دهیم. سال 92 تعداد محدودی کاربر از خدمات اینترنتی استفاده می‌کردند، در صورتیکه سال 95 با سرمایه‌گذاری که حاکمیت و بخش خصوصی انجام داد، امروز 33 میلیون شهروند و کاربر که می‌توانند ایجاد‌کننده یک خدمت دیجیتالی در فضای مجازی کشور باشند، از این ظرفیت برخوردار هستند.

 دکتر عمیدیان همچنین از رشد ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور تا بیش از 38 درصد شهروندان در سال 95 و افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه از 78.9 به 101 درصد نسبت به سال 92 خبر داد. ایشان اظهار داشت: عموم مردم در حال حاضر از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند. نسل‌های تلفن همراه روز به روز در کشور در حال افزایش هست، چراکه این باور مبتنی بر واقعیت شکل گرفته که استفاده از فضای مجازی، هزینه‌ فعالیت‌های اقتصادی را کاهش می‌دهد.ایشان تاکید کرد: چنانچه در کشور نیاز به 100 هزار اپلیکیشن کاربردی ایجاد شود، که بصورت متوسط برای تهیه هر کدام، سه نفر مشغول به کار شوند، می‌توانند اقتصادی معادل اقتصاد بخش‌های عمده‌ای از صنایع دیگر را تامین کنند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: سال 92 اینترنت نسل چهار در کشور وجود نداشت و در پایان سال 95 در 8379 سایت کشور، اینترنت نسل چهارم و در 21500 سایت نیز نسل سه اینترنت نصب شده است.ایشان همچنین تاکید کرد: روستاها دارای اینترنت پرسرعت نبودند و امروز 27 هزار روستای کشور از اینترنت پرسرعت برخوردار هستند.

 دکتر عمیدیان با اشاره به شاخص میزان سرمایه‌گذاری در خدمات ارتباطی افزود: در سه سال گذشته هر کدام از اپراتورها پنج هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردند. ایشان تاکید کرد: درآمد دولت و اپراتورها از سال 92 تاکنون 2 برابر افزایش یافته است. تمام همت ما در این مدت معطوف به آماده کردن زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری بوده است.

 ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، به کسب و کارهای نو در ایران اشاره کرد و یادآور شد: ضریب نفوذ گوشی های هوشمند نشان دهنده گردش اقتصادی و ایجاد اشتغال در کشور است. بر اساس سرشماری سال 95 خراسان جنوبی 768 هزار و 700 نفر جمعیت دارد، مجموع خطوط ارتباطی واگذار شده یک میلیون و 231 هزار و مشترکین فعال 681 هزار نفر است. به عبارت دیگر، نسل‌های تلفن همراه که زیرساخت اقتصاد دیجیتال هستند، در استان از ضریب نفوذ خوبی برخوردارند.

 معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به وضعیت استان از نظر شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه این صنعت اشاره کرد و گفت: یک شرکت توزیع کننده خدمات اینترنتی و شش شرکت ارائه دهنده خدمات ثابت در استان وجود دارد.همچنین 15 شهر در استان خدمات نسل سه و چهار دارند. ایشان از وجود 67 دفتر خدمات پیشخوان دولت در خراسان جنوبی نیز خبر داد و افزود: این ظرفیت تا سه برابر قابل افزایش است.

دکتر عمیدیان با بیان اینکه ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان 37 درصد است و جای رشد دارد، اظهار داشت: اکنون 356 روستا در استان از خدمات اینترنت پرسرعت برخوردارند و این ظرفیت وجود دارد که روستاهای بالای 10 خانوار نیز اینترنت‌دار شوند.

 

 

 

 

 

 

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما کانال اطلاع رسانی دانشگاه صنعتی بیرجند