جلسه اختتامیه کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری

پنج‌شنبه 31 فروردین، پنل تخصصی منطقه ویژه اقتصادی استان در کنفرانس ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت خراسان جنوبی و همچنین اختتامیه این کنفرانس در سالن پایانه سنگ منطقه ویژه اقتصادی برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه، در این دو نشست که جمعی فعالین اقتصادی استان، مسئولین مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری کشور، صاحب‌نظران دانشگاهی و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور حضور داشتند، در خصوص نقش منطقه ویژه اقتصادی در توسعه استان بحث و تبادل نظر شد. همچنین در جلسه اختتامیه، نتایج حاصل در دو روز برگزاری کنفرانس جمع‌بندی، و بیانیه نهایی کنفرانس قرائت شد.

 

32 واحد تولیدی خدماتی در منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی عقد قرار داد بسته‌اند

رئیس منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی در مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی ، با بیان اینکه این منطقه دارای یک قطعه منفصله در نقطه صفر مرزی است، اظهار داشت: 32 واحد تولیدی خدماتی در منطقه ویژه  اقتصادی خراسان جنوبی عقد قرار داد بسته و امیدواریم هر ماه شاهد بهره‌برداری واحدهای تولیدی باشیم.

مهندس مرتضی صفدری‌زاده در ادامه اظهار داشت: برگزاری این همایش‌ها می‌تواند داشته‌های استان خراسان جنوبی را در عرصه‌های مختلف به نمایش گذاشته وسبب انتقال تجارب نخبگان برای استان شود. وی با بیان اینکه قابل انکار نیست که با برگزاری این همایش به عنوان اولین همایش در راستای سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی، گام مثبتی برداشته شده است، افزود: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی، منطقه ویژه اقتصادی تعریف شده و در این تصمیم‌گیری، مدیریت منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی توسط بخش خصوصی است و شرایط در استان خراسان جنوبی اقتضا کرده تا ما به عنوان رییس وسرمایه گذار این منطقه وارد عمل شویم.

رئیس منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی گفت: منطقه ویژه اقتصادی استان در سال 93 به دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید که در حال حاضر هم از لحاظ استقرار گمرک در منطقه فعال است وفعالیت‌های اجرایی انجام می‌شود. ایشان افزود: منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی، دارای قطعه منفصله درنقطه صفر مرزی است که با اجرایی شدن قطعه منفصله و 24 ساعته‌شدن مرز ماهیرود، در زمینه کالاهای صادراتی و وارداتی از افغانستان  جایگاه خود را پیدا می‌کند.

مهندس صفدری‌زاده با بیان اینکه وجود مرز ماهیرود نظر مثبت تجار وبازرگانان به ویژه کشور افغانستان را به خود جلب می‌کند، اظهار داشت: 32 واحد صنعتی خدماتی در این منطقه عقد قرارداد بسته که در دهه فجر سال گذشته چند طرح در منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی افتتاح شد.

 

وظیفه دانشگاه نسل سوم حرکت به سمت اقتصاد و تولید دانش بنیان

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در این نشست با بیان اینکه بیش از  65 درصد صنایع استان فعال نیستند، اظهار داشت: تا هنگامی‌که موانع عدم فعالیت صنایع و تولید موجود شناسایی و رفع نشوند، سرمایه‌گذاری مشکلی را حل نمی‌کند.

دکتر محمدرضا واعظ مهدوی تصریح کرد دانشگاه صنعتی بیرجند حداقل باید مشکلات حوزه تولید و صنعت استان را رصد و از آن آگاه باشد و در حل آنان تلاش کند. ایشان تاکید کرد: مطالعات مختلف نشان داده است که توسعه کشورها با تولید حاصل می‌شود. تولید صنعتی مدرن سبب توسعه می شود و همه ساختارها باید برای تحقق این مفهوم جهت پیدا کنند و واحدهای بازرگانی بایستی این امر را تسهیل نمایند.

معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه کشور درحال حاضر برای رسیدن به دانشگاه‌های نسل سوم برنامه‌ریزی می‌کند، افزود: وظیفه این دانشگاه‌ها در جامعه، تعهد برای حل مشکل کاربردی در عرصه صنعت، تولید و حرکت به سمت اقتصاد و تولید علوم دانش بنیان است. این درحالیست که وظیفه و نقش دانشگاه‌های نسل اول تربیت نیروی انسانی و دانشگاه های نسل دوم تحقیق و پژوهش بوده است. ایشان در ادامه اظهار داشت: رشد علمی کشور بر اساس آمار سال 2016 نسبت به سال قبل آن، 14 درصد افزایش داشته است و این افزایش رشد در سال گذشته، در رتبه نخست جهانی قرار گرفت.

به گفته ایشان، باید مشکل اشتغال و فارغ‌التحصیلان بیکار رفع شود، چون پیش‌بینی می‌شود در برنامه ششم توسعه، سالانه بیش از ۸۴۰ هزار فارغ‌التحصیل داشته باشیم که باید برای آنها کار فراهم شود.

 

مناطق ویژه و آزاد از نمادهای اقتصاد مقاومتی در کشور

مدیر مناطق ویژه اقتصادی کشور نیز در این نشست اظهار کرد: مناطق ویژه و آزاد از نمادهای اقتصاد مقاومتی در کشور هستند و از جمله وظایف آنان تسهیل تولید، توسعه صادرات، انتقال تکنولوژی و تأمین منابع و نیازهای کشور می‌باشد. ایشان ادامه داد: در 9 ماهه سال 95، حدود هزار و 200میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی در مناطق ویژه و بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی در مناطق آزاد انجام شده که بیشتر مربوط به بخش انرژی است. در این مدت همچنین حدود 145 هزار فرصت شغلی در مناطق ویژه ایجاد شده است.

به گفتۀ دکتر آهنگران در 9 ماهه سال گذشته 15 میلیارد دلار صادرات از مناطق ویژه انجام شده و در مقابل حدود 5 میلیارد دلار واردات داشتیم که این مسئله این اتهام را که مناطق آزاد و ویژه سکوی واردات است، رد می‌کند.

 

انعقاد تفاهم‌نامه فرابورس کشور برای کمک به تأمین مالی پروژه‌های کوچک

مدیرعامل فرابورس کشور نیز در این نشست اظهار داشت: می‌بایست برای تأمین مالی پروژه‌های کوچک مطرح شده از شرکت‌های کوچک و متوسط، روش‌ها و راهکارهایی ارائه داد، چون این پروژه‌های کوچک در کشور اهمیت زیادی دارند. دکتر هامونی افزود: فرابوس رسالت خود می‌داند که برنامه‌هایی را تدوین کند که شرکت‌های کوچک و متوسط استان بتوانند از امکانات موجود استفاده کنند. همچنین قرار است تقاهم‌نامه‌ای منعقد شود تا فرابورس ایران به شرکت‌های کوچک که برای توسعه نیاز به سرمایه دارند، کمک کند.

 

حمل و نقل عامل مهمی در توسعه محور شرق کشور

مدیر عامل منطقه آزاد چابهار نیز با اشاره به این موضوع که همیشه از حمل و نقل و ترانزیت به عنوان ماموریت ویژه محور شرق و توسعه تجارت صحبت می‌شود، عنوان کرد: متاسفانه تا کنون هیچ اقدام اجرایی در ارتباط با ابزارهای حمل و نقل و ترانزیت در محور شرق انجام نشده است.

دکتر عبدالرحیم کردی از اهمیت خط ریل در این محور گفت و ادامه داد: این کار چند سالی است که از چابهار آغاز شده و انتظار می‌رود که از طریق بیرجند به خراسان رضوی و سرخس ارتباط پیدا کند و ارتباط فرعی نیز با میلک، دوغارون و سرخس برقرار شود. وی خاطر نشان کرد که در دنیای امروز هزینه حمل و نقل نقش بسیار مهمی در قیمت تمام شده محصول دارد و این نقش زمانی خود را نشان می‌دهد که شکاف بین رقبا کم می‌شود. ایشان افزود: امروزه تفاوت چندانی بین تکنولوژی‌ها وجود ندارد و به همین دلیل زمان و قیمت محصول تعیین کننده فروش بیشتر محصولات است .

 

 اهمیت مرزها در توسعه تجارت و اقتصاد

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت اقتصاد و دارایی کشور در نشست تخصصی منطقۀ ویژه، با بیان اینکه فرصت‌های اقتصادی در مرز برای عملیاتی شدن محور شرق فراهم است، گفت: اگر قرار باشد محور شرق عملیاتی شود، فرصت‌های اقتصادی مناسب در مرز می‌بایست ایجاد شود. اقتصاد مرز می‌تواند هماهنگ کننده امور باشد و اقتصاد مرز نه تنها به عنوان تجارت، بلکه برای توسعه تجارت نیز کمک کننده است.

دکتر احمد جمالی در سخنان خود یادآور شد: راهبرد دولت‌ها، انتقال تجارت به سمت سرمایه‌گذاری است و امروزه مناطق آزاد و ویژه بیشتر مورد توجه  قرار گرفته، چرا که می‌توانند انتقال دهنده تجارت به سرمایه‌گذاری باشند. به گفتۀ ایشان، مناطق ویژه به عنوان انتقال‌دهنده حوزه تولید و تجارت تلقی می‌شوند و اگر با این نگرش به این مناطق نگاه کنیم نقش آن‌ها در توسعه اقتصادی باید به صورت جدی مورد توجه قرار ‌گیرد.

ایشان در ادامه تاکید کرد: اگر قرار باشد محور شرق عملیاتی شود، باید در چهارچوب سازمانی همکاری با مناطق آزاد و ویژه، برای ورود به حوزه بین‌المللی گام بدارد. اینکه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با مناطق دیگر کشور خواهرخوانده شود خوب است، اما در این راستا بهتر است با مناطق آزاد و مناطق ویژه کشورهایی که در این عرصه موفق بودند، همچون کشورهای فرانسه، ایتالیا و کره جنوبی هم پیوند خواهر خواندگی منعقد شود.

 

 ضعیف بودن هم‌‌پوششی در استان

محمد کرمانی، معاون برنامه ریزی و تجهیز منابع انسانی صنایع پتروشیمی کشور نیز در اختتامیه این کنفرانس، در سخنانی بیان کرد: هم‌پوششی چهار رکن را شامل می‌شود، مجلس، عوامل اجرایی، کارآفرینان و علمای عامل که منابع در دست آنان است. این مفهوم در استان ما ضعیف است و به آنان توجهی نمی‌شود. ایشان تأکید کرد که قبل از توجه به توسعه استان، باید به توسعه زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی و سازمانی پرداخت؛ همچنین ترویج‌گرایی منطقی، آهسته قدم برداشتن در راه توسعه، مسئولیت پذیری در تمام مشکلات استان و انعطاف‌پذیری می‌بایست مورد توجه قرار گیرد. ایشان در ادامه تاکید کرد: بهترین راه برای پیشرفت در این چهار سطح، انتخاب نزدیک‌ترین و بهترین الگو می‌باشد.

 

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما کانال اطلاع رسانی دانشگاه صنعتی بیرجند