۱۴۰۰ سه شنبه ۱۲ مرداد
1400/03/18 روزهای سرنوشت‌ساز آموزش عالی استان
روزهای سرنوشت‌ساز آموزش عالی استان

هیاتی از وزارت علوم به منظور ارزیابی مجدد موضوع آمایش آموزش عالی در استان و طرح الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند، در هفته جاری با سفر به خراسان جنوبی، با دانشگاهیان، نخبگان و مدیران استان دیدار خواهند کرد.  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی بیرجند، ریاست دانشگاه در تکمیل این خبر اظهار داشتند: در دیدار نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان و رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی با وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در روز دوشنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال جاری، مقام عالی وزارت برای تجدیدنظر در موضوع طرح ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند نظر مساعد دادند و دستور دادند هیأتی از سوی این وزارت جهت بررسی توانمندی‌های دانشگاه صنعتی بیرجند و مشورت با دانشگاهیان، نخبگان و مدیران استانی به خراسان جنوبی سفر کنند.

دکتر هاشمی در ادامه تصریح کردند: در همین راستا، هیأت سه نفره وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، متشکل از آقای دکتر غلامعلی منتظر، رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت، آقای دکتر عبدالرحیم نوه‌ابراهیم، مشاور معاون آموزشی و آقای دکتر حسن وکیلیان، مدیرکل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت، جهت بررسی مجدد طرح آمایش آموزش عالی در خراسان جنوبی، در هفته‌های آتی به بیرجند سفر خواهند کرد.

ایشان در ادامه افزودند: این هیأت با حضور در دانشگاه صنعتی بیرجند، از زیرساخت‌های آموزشی، پژوهشی، کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، دانشکده‌ها، مرکز نوآوری و فناوری و امکانات رفاهی دانشگاه بازید کرده و سپس با شرکت در جلسه با مسئولین دانشگاه، به استماع گزارشات مربوط به پیشرفت‌های دانشگاه در حوزه‌های مختلف و برنامه‌های درازمدت دانشگاه خواهند پرداخت. همچنین این هیأت علاوه بر حضور در دانشگاه‌های استان و ملاقات با دانشگاهیان، با برخی از مدیران استان نیز دیدار خواهند کرد.

دکتر هاشمی در ادامه تاکید کردند: از 9 اسفندماه که موضوع ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند در نامه معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شد، با مخالفت‌های گسترده‌ای از سوی چهره‌های دانشگاهی، نخبگان و مدیران و عموم مردم استان مواجه شده است. در سال‌های گذشته علیرغم محدودیت‌های فراوان مالی، زیرساخت‌های بسیار مناسبی برای رشد دانشگاه صنعتی بیرجند در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، کارآفرینی و ارتباط با صنعت فراهم شده و قطعاً در سال‌های آینده نقش این دانشگاه در توسعه منطقه بسیار بیشتر خواهد بود. دانشگاه‌های صنعتی در همه دنیا نقش و ماموریتی متفاوت از دانشگاه‌های جامع در ارتباط با جامعه و صنعت دارند. با حفظ ماهیت مستقل دانشگاه صنعتی بیرجند، یک مجموعه پویا و رو به رشد در لایه‌های مدیریتی که به صورت معمول در یک مجموعه بزرگتر ایجاد می‌شود، گرفتار نمی‌شود و این موضوع، امکان چابک‌سازی فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه‌های مختلف بویژه در ماموریت‌های پژوهشی و ارتباط با صنعت را فراهم می‌کند و با توجه به وجود هیأت علمی متخصص و جوانی که این مجموعه در اختیار دارد، می‌تواند سریع‌تر به شرایط تاثیرگذار در منطقه و ایفای نقش خود بپردازد. با ادغام دو دانشگاه، عملا هر دو در مسیر واحد حرکت خواهند کرد.   

رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند در ادامه تاکید کردند: همچنین دانشگاه‌های صنعتی همواره مورد توجه داوطلبین و دانشجویان از سراسر کشور بوده و به همین دلیل در این دانشگاه نسبت دانشجویان غیربومی زیاد است و بر خلاف بسیاری از دانشگاه‌ها، مشکلی به لحاظ ریزش شمار دانشجویان وجود نداشته است. با حذف دانشگاه صنعتی بیرجند به عنوان یک مجموعه مستقل، عملاً یک ظرفیت آموزشی عالی از استان سلب خواهد شد.

دکتر هاشمی در انتها تاکید کردند: در شرایط حساسی در تاریخ آموزش عالی استان هستیم و امیدواریم با همراهی مجموعه نخبگان دانشگاهی و مدیران استان، بتوانیم با استدلال‌های مناسب از فرصتی که مقام عالی وزارت جهت ارزیابی مجدد موضوع ایجاد کرده‌اند به خوبی بهره بگیریم.
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید: 492
کلمات کلیدی:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

اطلاعات تماس


نشانی: بیرجند، میدان ابن حسام، بلوار صنعت و معدن
دانشگاه صنعتی بیرجند
کدپستی: 9719866981
شماره تماس: 05632391000 - 05632252501
دورنگار: 05632252463
رایانامه:
ساعت کاری: 7 الی 15

   

 

دسترسی سریع


روابط عمومی
معاونت آموزشی
معاونت پژوهش و فناوری
معاونت فرهنگی و اجتماعی
معاونت دانشجویی
معاونت اداری و مالی
دفتر حراست دانشگاه
دفتر نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه

تقویم آموزشی نیمسال دوم سال تحصیلی 1400-99


انتخاب واحد : 18 لغایت 24بهمن ماه 99

شروع کلاس ها : 25بهمن ماه 99

حذف و اضافه : 2 لغایت 3 اسفند ماه 99

حذف تک درس : 4 اسفند ماه 99 لغایت 13خرداد ماه 1400

هفته ارزشیابی اساتید : 1خرداد ماه لغایت 6 خرداد ماه1400

پایان کلاس ها : 27خرداد ماه  1400

شروع امتحانات : 1 تیر ماه 1400 ( به مدت 14 روز با احتساب پنج شنبه ) 

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه صنعتی بیرجند می‌باشد