۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
1400/08/01 نشست هم‌اندیشی و پیگیری مفاد تفاهم‌نامه با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور
نشست هم‌اندیشی و پیگیری مفاد تفاهم‌نامه با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور

پیرو انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نشست هم‌اندیشی و پیگیری مفاد تفاهم‌نامه با حضور مسئولین دانشگاه و اعضای هیأت علمی گروه مهندسی معدن، روز چهارشنبه 29 مهرماه سال جاری در محل تالار هتل سپهر بیرجند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی بیرجند، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این نشست با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در نقاط مختلف کشور اظهار داشتند: در گذشته عموماً اکتشاف معادن کشور به سطح زمین و عمق کمتر از 10 متر محدود می‌شد، اما آمارهای بین‌الملی نشان می‌دهد معادن با مقیاس متوسط و بزرگ عموماً در عمق 100 تا 150 متری سطح زمین قرار دارند.  لذا  در برنامه اکتشافات این سازمان در چند سال گذشته در نقاط مختلف کشور، ذخایر پنهان در عمق زمین مورد توجه قرار گرفته که به کمک تصویربرداری هوایی انجام می‌شود.

دکتر شهیدی در ادامه افزودند: اگرچه در سال‌‌های گذشته از روش‌های ژئوشیمی و هیدروژئوشیمی استفاده می‌شده، اما همچنان در زمینه اکتشافات عمقی، به دلیل هزینه‌های بالای حفاری کار زیادی انجام نشده و حوزه معادن کشور بکر است. لذا انتظار داریم با برنامه اکتشافاتی که به تازگی توسط سازمان دنبال می‌شود، ذخایر پنهان خوبی را پیدا کنیم.

ایشان در ادامه افزودند: بر اساس مطالعات اولیه در استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان، ذخایر زیادی از مس و طلا وجود دارد. از جمله معدن طلای هیرد نهبندان که اکتشاف آن در سال‌های گذشته انجام شد و در حال حاضر توسط بخش خصوص در حال بهره‌برداری است و انتظار می‌رود که میزان تولید طلای خالص آن سالانه بین 250 تا 300 کیلوگرم باشد.

دکتر شهیدی ابراز امیدواری کردند که با این اکتشافات رونق اقتصادی در بخش معادن استان شکل گیرد و به توسعه پایدار منطقه، هدایت زیرساخت‌ها، ایجاد ظرفیت‌های شغلی پایدار و نگهداشت جمعیت و حتی مهاجرت معکوس به این استان منجر شود. ایشان همچنین تاکید کردند: بر اساس برنامه سازمان، تا پایان مهر 1401 بحث شناسایی و پی‌جویی این پروژه در 15 هزار کیلومتر تکمیل شده و در اختیار  بخش بهره‌بردار قرار خواهد گرفت.

ریاست دانشگاه صنعتی بیرجند نیز در این نشست، ضمن تشکر از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور جهت اجرای این پروژه عظیم در استان، از حمایت‌های مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و استاندار خراسان جنوبی جهت فراهم کردن مقدمات این طرح تقدیر کردند.

ایشان در بخشی از سخنان خود تاکید کردند: دانشگاه صنایع و معادن که زیربنای شکل‌گیری دانشگاه صنعتی بیرجند بوده، در سال 1376 با هدف تربیت تکنسین معدن و مکانیک راه‌اندازی شده است و هدف آن ارائه آموزش‌های کاربردی به نیروهای انسانی مورد نیاز صنایع و معادن بوده و همین موضوع نشان‌دهنده جهت‌گیری اولیه دانشگاه و نقش آن در جهت توسعه و رفع نیازهای بخش معادن کشور می‌باشد.

در بخش دیگری از این نشست، اعضای هیأت علمی گروه مهندسی معدن به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل مرتبط با حوزه معدنی استان و تفاهم‌نامه منعقد شده پرداختند. اهتمام گروه مهندسی معدن به همکاری با سازمان و استفاده از پتانسیل کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشگاه جهت رفع نیازهای تحقیقاتی در اجرای این پروژه، تاکید به بهره‌برداری آموزشی دانشجویان در مدت زمان اجرای این طرح، استفاده از توان اعضای هیأت علمی گروه مهندسی معدن این دانشگاه به عنوان مشاورین این پروژه و فعالیت‌های آتی سازمان، همکاری اعضای هیأت علمی دانشگاه با سازمان و شرکت‌های وابسته در قالب طرح فرصت مطالعاتی جامعه و صنعت، توجه به ظرفیت دانشگاه در بهره‌برداری از معادن و توجه به صنایع تبدیلی از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید: 182
کلمات کلیدی:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

اطلاعات تماس


نشانی: بیرجند، میدان ابن حسام، بلوار صنعت و معدن
معاونت آموزشی دانشگاه صنعتی بیرجند
کدپستی: 9719866981
شماره تماس:05632391212
دورنگار:05632252098
رایانامه:
ساعت کاری: 7 الی 15

دسترسی سریع


روابط عمومی
معاونت آموزشی
معاونت پژوهش و فناوری
معاونت فرهنگی و اجتماعی
معاونت دانشجویی
معاونت اداری و مالی
دفتر حراست دانشگاه
دفتر نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه

تقویم آموزشی نیمسال اول سال تحصیلی 1401-1400


انتخاب واحد : 20  لغایت 24 شهریورماه 1400

شروع کلاس ها : 27 شهریورماه 1400

حذف و اضافه : 3 لغایت 4 مهرماه 1400

حذف تک درس : 6 مهرماه لغایت 9 دی‌ماه 1400

هفته ارزشیابی اساتید : 27 آذرماه لغایت 3 دی‌ماه 1400

پایان کلاس ها : 15 دی‌ماه  1400

شروع امتحانات : 21 دی ماه 1400 (  به مدت 14 روز به احتساب پنج شنبه‌ها

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه صنعتی بیرجند می‌باشد