۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
1400/09/01 برگزاری سخنرانی هفته بسیج با موضوع منظومه فکری بسیج از نگاه امامین انقلاب
برگزاری سخنرانی هفته بسیج با موضوع منظومه فکری بسیج از نگاه امامین انقلاب
 
 

به مناسبت هفته بسیج، سخنرانی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند و معاون بررسی و گفتمان‌سازی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی با موضوع منظومه فکری بسیج از نگاه امامین انقلاب روز دوشنبه 1 آذرماه سال جاری در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی بیرجند، معاون بررسی و گفتمان‌سازی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی در این برنامه سخنرانی، ضمن تبریک هفته بسیج به عنوان یادگار ماندگار امام رضوان الله تعالی علیه، این ایام را فرصت مغتنمی دانستند که بتوان ابعاد تفکر و اندیشه بسیجی را از منظر منظومه فکری حضرت امام و رهبر معظم انقلاب واکاوی کرد.

دکتر ایزدخواه در ادامه افزودند: امام (ره) به عنوان یک فقیه حکیم که بنیادین، جامع، نظام‌مند و هدفمند می‌بیند، سنگ بنای بسیج را بر حکم فقهی و جهادی استوار قرار دادند و از همین‌رو، بسیج به عنوان یکی از مولفه‌های هویت انقلاب اسلامی با هوشمندی ایشان، متناسب با خاستگاه اصلی انقلاب که توده مردم جامعه بودند شکل گرفت.

ایشان در ادامه تاکید داشتند: امام خمینی (ره) با عالی‌ترین توصیفات مانند «شجره طیبه»، «مدرسه عشق»، «مکتب شاهدان و شهیدان گمنام»، «مصداق کامل ایثار، خلوص و فداکاری»، «میقات پا برهنگان»، «معراج پاک اندیشه اسلامی» و «مکتبی که تربیت یافتگانش نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند»، از نهاد بسیج یاد می‌کنند. امام ضرورتی‌هایی را در جامعه تشخیص دادند و نهادینه شدن بسیج و تفکر بسیج را در جامعه پایه‌ریزی کردند.

دکتر ایزدخواه در ادامه ضمن اشاره به قرائت بنیادی امام (ره) از جامعه توحیدی که مبتنی بر تعقل و حکمت است، بیان داشتند: شرح جنود عقل و جهل امام، تئوریزه کردن هستی‌شناسی اسلامی، انسان‌شناسی اسلامی و خداشناسی اسلامی است. آنجایی که خیر را مقابل شر، رجا را مقابل قنوط و ناامیدی، تصدیق را مقابل جحود و انکار حق و خاضع نشدن در مقابل حق تشریح می‌کنند و آنجا که رضا و خسنودی بنده از حق تعالی را در مقابل سخط و ناخرسندی از اراده الهی تفسیر می‌کنند. امام در نگاه مبنایی خودشان، نیاز فطرت پاک انسان را که به تعبیر ایشان محتجب به احتجابات طبیعت شده است، به نجات بخشیدنش و زلال کردنش مکلف می‌کنند.

ایشان همچنین تصریح کردند: اگر مروری بر صحیفه امام (ره) داشته باشیم، به سندی تاریخی از مبارزات امام (ره) ذیل این آیه که «قل انما اعظکم بواحده، ان تقوموا لله مثنی و فردی» می‌رسیم که امام اینجا تفسیر می‌کنند که خداوند متعال از سرمنزل تاریک طبیعت تا منتهای سیر انسانیت را در این آیه تبیین کرده است. در دیدگاه امام، جاری شدن امر خلاف دین در جامعه و نشر فسادهای اخلاقی به خاطر خفه شدن روح وحدت و برادری در امت اسلامی توصیف شده است. اینجاست که انسجام توده‌های مردم برای قیام برای خدا از اندیشه امام نتیجه‌گیری می‌شود.

استادیار گروه علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی بیرجند در ادامه با بیان اینکه بسیج می‌تواند از انحراف و کج‌روی‌های مسئولان جلوگیری کند، تاکید کردند: در امتداد نگاه عمیق و بنیادین امام (ره) به بسیج، مقام معظم رهبری نیز برای بسیج یک جوهره عقلی-دینی قائل هستند و اعتقاد به تقابل نظام اسلامی با نظام استکبار را از اصول و محکمات بسیج می‌دانند.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود تصریح کردند: مقام معظم رهبری بسیج را یک منطق و یک منظومه فکری می‌دانند. ایشان دو پایه تفکر بسیج را اول اعتقاد به مسئولیت که همان ایمان متعهدانه است و دوم روشن‌بینی و بصیرت معرفی کرده‌اند. با این مبانی است که تاکید می‌کنند بسیج با حضور متن مردم می‌تواند در عرصه‌های اساسی کشور نقش آفرین باشد.

خاطرنشان می‌گردد به مناسبت هفته بسیج، برنامه‌های متعددی شامل سخنرانی پس از نماز ظهر و عصر، زیارت و غبار روبی مزار شهدا و نشست‌های بصیرتی توسط بسیج اساتید دانشگاه برگزار می‌شود.

 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید: 118
کلمات کلیدی:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

اطلاعات تماس


نشانی: بیرجند، میدان ابن حسام، بلوار صنعت و معدن
معاونت آموزشی دانشگاه صنعتی بیرجند
کدپستی: 9719866981
شماره تماس:05632391212
دورنگار:05632252098
رایانامه:
ساعت کاری: 7 الی 15

دسترسی سریع


روابط عمومی
معاونت آموزشی
معاونت پژوهش و فناوری
معاونت فرهنگی و اجتماعی
معاونت دانشجویی
معاونت اداری و مالی
دفتر حراست دانشگاه
دفتر نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه

تقویم آموزشی نیمسال اول سال تحصیلی 1401-1400


انتخاب واحد : 20  لغایت 24 شهریورماه 1400

شروع کلاس ها : 27 شهریورماه 1400

حذف و اضافه : 3 لغایت 4 مهرماه 1400

حذف تک درس : 6 مهرماه لغایت 9 دی‌ماه 1400

هفته ارزشیابی اساتید : 27 آذرماه لغایت 3 دی‌ماه 1400

پایان کلاس ها : 15 دی‌ماه  1400

شروع امتحانات : 21 دی ماه 1400 (  به مدت 14 روز به احتساب پنج شنبه‌ها

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دانشگاه صنعتی بیرجند می‌باشد